Aralık 19, 2016

Khan Tengri 2017 Tırmanışı: Güney Klasik Rotası

Orta Asya’da bulunan büyük dağ sistemlerinden birisi de Tanrı Dağlarıdır. Khan Tengri  (Türkçesi Han Tanrı) 7010 metrelik yüksekliğe sahiptir ve Tanrı sıradağlarının en yüksek ikinci zirvesidir. Dağın konumu Kazakistan-Kırgızistan-Çin sınırındadır ve aynı zamanda dünyanın en kuzeyinde bulunan 7 bin metrelik zirvedir. Aynı zamanda dağ piramide benzeyen şekli ile dikkat çekmektedir.

Zirve rotasını kısaca tarif etmek gerekirse:

Önce helikopterle 4000 metrede bulunan ana kampa ulaşılır. Ana kampta sürekli kalınacak çadırlara yerleşilir. Ana kamp buzul üzerinin kayalarca örtülmüş bir alanında kurulmuştur.

Ardından Güney Inylchek (İnelçek) buzulu boyunca devam edilir ve 4300 metredeki 1 kampa ulaşılır. 1. kamp da buzul üzerinin kayalarca örtülmüş kısımlarında yer alır.

1. kamptan hemen sonra sola (kuzeye) dönülüp Khan Tengri dağının batı sırtına kadar ulaşan buzul vadisine girilir. Bu vadiye girilince; kabaca 4500 metreden itibaren çığ riskinin görece yüksek olduğu etaplar başlar. Bu etaplarda özellikle sol tarafta kalan Çapayev zirvesinin yamaçlarından aşağıya (vadiye) doğru çığ düşmesi olasıdır. Bu çığlar buzul çığı olabildiği gibi çığların kar çığı olması da mümkündür. Rotanın  çığ riskinin görece yüksek olduğu bu bölümü 5100 metre civarında son bulur. Ardından 5300 metredeki, vadinin genişlediği yerdeki, 2. kampa varılır. Bu kampın etrafında çok sayıda buzul çatlağı vardır. Kampta zaman geçirirken buzul çatlaklarına karşı dikkatli olunmalıdır.

2. kamptan sonra vadi geniş biçimde devam eder. Vadi boyunca devam edilince batı sırtının hemen altında bulunan 5850 metredeki 3. kampa ulaşılır. 3. kamptan sonra batı sırtına bağlanılır. Kabaca 6000 metre civarında kayalık etaplar başlar ve 6700 metreye kadar rota batı sırtı boyunca kayalık etaplardan devam eder. 6700 metreden sonra hafif sağa (batı yüzüne) doğru kayılır. Buradan 200 metre kadar yükselince kayalık etaplar biter ve karlı yüzeyden devam edilerek zirveye ulaşılır. Bir not eklememiz gerekirse; rotada 6000 metreden sonra eğim artar ve zirveye kadar sürekli sabit hat bulunmaktadır. Rotanın bu bölümlerinde kısa etaplarda negatif kaya yüzeyleri bile vardır.  4300 metre ile 5850 arasında ise sadece bazı buzul çatlağı geçişlerinde sabit hat bulunmaktadır.

 

Scroll Up