Demavend 2016

Demavend Dağı (5670 m.) Şubat 2016 tırmanışı

ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları Kolu’undan (DKSK) dört kişilik bir ekiple, 7-13 Şubat 2016 tarihinde İran’ın en yüksek zirvesi olan Demavend Dağı’na (5670 m.) Güney yüzü rotasından başarılı bir tırmanış gerçekleştirdik.

Tırmanış için öncelikle Tahran’a ulaşmak buradan da Güney yüzü rotasına en yakın yerleşim birimi olana Polour kasabasına varmak gerekiyor. Biz de öyle yaptık. Polour’da dağ evine uğrayıp fazla eşyalarımızı dağ evi görevlilerine emanet ettikten sonra yürümeye başlayacağımız yere ulaştık.

Bu tırmanışı için kampımızı önce 3 bin metredeki Gusfend Sera kampına, ardından 4200 metredeki Bargah Sevom kampına ve son olarak da rota üzerinde 4700 metre irtifada bulunan bir kamp yerine taşıdık. Bu son kamp yerinden de zirve çıkışını gerçekleştirdik. Demavend tırmanışı ekibimiz için çok önemli bir hazırlık tırmanışı oldu. Birincisi şimdiye dek kış sezonunda çıktığımız en yüksek zirve olması bakımından önemliydi. İkincisi de 4700 metre irtifada üç gece kamp tecrübesi yaşamamız bakımından çok yararlı oldu.

Scroll Up